To takie proste!
Strona głowna  /  Aktualności  /  PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
data dodania: 2019-01-28 17:03:38

Wzięliśmy udział w Międzynarodowym  Projekcie Edukacyjnym Piękna Nasza Polska Cała” Projekt realizowany był od września do grudnia 2018r.

W ramach projektu, w którym wzięły udział dzieci z wszystkich oddziałów w przedszkolu, tj. Gumisie, Smerfy, Muminki, Leśne Ludki i Krasnoludki udało nam się zrealizować następujące zadania:

1. Nauka i zaśpiewanie hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego

Uroczyste odśpiewanie hymnu Polski nastąpiło 9 listopada o godzinie 11:11

Było zwieńczeniem obchodów wyjątkowego dnia 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszym przedszkolu. Tym samym wzięliśmy także udział w biciu Rekordu dla Niepodległej" -  inicjatywie  Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej dotyczącej działań  resortu na rzecz rocznicy świętowania niepodległości.

2. Apel z okazji 11 listopada

9 listopada odbył się wyjątkowy, uroczysty apel z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystości, w której wzięły udział dzieci ze wszystkich oddziałów, przedszkolaki miały okazję poznać historię Polski związaną z trudnym czasem niewoli a także poznać trudne pojęcie  - niepodległość, słuchając przepięknej piosenki ZoZi "Co to jest niepodległość". Dzieci obejrzały także bajkę Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Polak mały", dzięki której utrwaliły znajomość naszych narodowych symboli - polskiej flagi, hymnu naszego kraju oraz godła Polski. Wyjątkowość przedszkolnej uroczystości podkreśliły piękne odświętne stroje oraz biało- czerwone wianki i kotyliony. Podczas apelu dzieci ze starszych oddziałów recytowały wiersze o naszym pięknym kraju i jego symbolach. Wszystkie dzieci wspólnie recytowały wiersz W. Bełzy "Kto Ty jesteś? Polak mały".

3. Nauka piosenki o tematyce patriotycznej

Dzieci z najstarszej grupy zaśpiewały dla wszystkich przedszkolaków piosenkę pt. Orzeł Biały” na zakończenie przedszkolnego Przeglądu Poezji Patriotycznej

4. Nauka tańca ludowego

W ramach realizacji tego zadania dzieci nauczyły się śląskiego tańca ludowego- Trojaka

5. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej

3 grudnia w naszym przedszkolu odbył się Przegląd Poezji Patriotycznej, zorganizowany  w związku z obchodami 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W przeglądzie wzięły udział dzieci z wszystkich oddziałów, które pięknie recytowały wiersze dotyczące naszej ojczyzny, polskich symboli narodowych. Występy małych artystów zakończone zostały piosenką o naszym pięknym kraju.

6. Zorganizowanie kącika „Piękna Nasza Polska Cała”  o tematyce folkowej i patriotycznej

We wszystkich salach przedszkolnych oraz w szatni naszego przedszkola powstały piękne kąciki patriotyczne. W ichorganizację zaangażowali się rodzice naszych przedszkolaków, którzy dostarczali różne przedmioty kultury regionalnej.

7. Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu” – format A1,technika dowolna.

Dzieci wraz z nauczycielem przygotowały pracę plastyczną – śląski strój ludowy. Praca została wykonana techniką kolażu.

8. Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową

W trakcie trwania projektu dzieci ze wszystkich oddziałów poznawały zabawy ludowe. Przedszkolaki miałymożliwość poznać i wziąć udział w następujących zabawach: Miotlarz, Mam chusteczkę haftowaną, Ulijanka, Budujemy mosty, Mało nas do pieczenia chleba, Ślepa Babka, Gąski do domu

9. „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości do p. Ludmiły Fabiszewskiej oraz do innych placówek

Wysłaliśmy kartkę naszej miejscowości do P. Ludmiły. Dzieci wzięły także udział w wymianie pocztówkowej z przedszkolami z całej Polski, której celem było nawiązanie kontaktu z przedszkolami z różnych zakątków naszego kraju a także wykonanie pocztówkowej mapy Polski.

10. „Napisz kartkę Bohaterom”

Kartki dla bohaterów wysłaliśmy zgodnie z wszystkimi warunkami i szczegółami tej ogólnopolskiej akcji, zamieszczonymi na stronie internetowej  http://bohateron.pl/wyslij-kartke/

11. „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie w grupie/placówce Dnia Mody Patriotycznej

Dnia 21.11.2018 w ramach projektu odbył się w naszym przedszkolu dzień  mody patriotycznej. Chętne dzieci z wszystkich oddziałów mogły na specjalnie przygotowanym wybiegu zaprezentować piękne stroje w naszych narodowych- biało- czerwonych barwach. Temu wyjątkowemu wydarzeniu towarzyszyła muzyka polskiego tańca narodowego- poloneza. Serdeczne podziękowania należą się rodzicom, którzy przygotowali dla dzieci piękne stroje w barwach narodowych, stroje ludowe i inne, nawiązujące w swojej estetyce do polskiej kultury lub historii.

12. „Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki, której celem będzie poznaniezabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architekturyi tradycji.

Podczas codziennych spacerów ulicami naszego pięknego miasta poznawaliśmy jego wspaniałe zabytki, podziwialiśmy architekturę Bytomia. Dorobek historyczny naszego regionu poznawaliśmy odwiedzając Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz Biuro Promocji Bytomia.

Sprawozdanie z projektu zostało zgodnie z regulaminem zamieszczone na stronie internetowej miesięcznika Bliżej Przedszkola.